Αποτελεσματα

Event powered by:

Γαλανόλευκο το Athens Salcano Cup

Με νίκη των Αντωνιάδη και Φασόη ολοκληρώθηκε ο διεθνής αγώνας ορεινής ποδηλασίας, το δεύτερο Athens Salcano Cup, που διεξήχθη στο Άλσος Βείκου, με την συνεργασία του Αθλητικού Ομίλου Θησέας και του Δήμου Γαλατσίου.

Στους Άνδρες, τα μέλη της Εθνικής Ομάδας, Δημήτρης Αντωνιάδης και Χαρούν Μολλά τέθηκαν επικεφαλείς από την αρχή του αγώνα των 40χιλιομέτρων και με συντηρητικό αγώνα κρατώντας διαφορά ασφαλείας έκαναν το 1-2 και έδωσαν περισσότερους πόντους κατάταξης στην χώρα μας, φέρνοντας ακόμα πιο κοντά την Ελλάδα στην πρόκριση της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, το ερχόμενο καλοκαίρι. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Θοδωρής Πετρίδης της ελληνικής επαγγελματικής ομάδας SMF Team, ενώ τέταρτος κατετάγη ο Γιώργος Δάντος (ΠΕΣΑ Αστέρας), ο οποίος κράτησε και την πρωτοπορία στην βαθμολογία του «εγχώριου» Αττικού Κυπέλλου Ποδηλασίας. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε ο Αλέξανδρος Βροχίδης, μέλος της Εθνικής Ελλάδος.

Αντίστοιχα στις Γυναίκες, η πρωταθλήτρια Ελλάδος, Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου) επικράτησε με ιδιαίτερη άνεση της πρωταθλήτριας Βοσνίας-Ερζεγοβίνης Lejla Tanovic (Team Salcano BiH), ενώ τρίτη αναδείχθηκε η Δανάη Στρουμπούλη (Κρόνος Νίκαιας). Πιο πίσω τερμάτισαν η Πολωνή αθλήτρια Aneta Plewa (Θησέας-Worldofbike) και Αλεξάνδρα Στρατηγοπούλου (Παναθηναικός), στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Ο πιο συναρπαστικός σε εξέλιξη αγώνας ήταν αυτός των Εφήβων, με συνεχείς εναλλαγές στην κεφαλή του αγώνα, και τελικό νικητή τον Χανιώτη, Παναγιώτη Λαβδάκη (ΠΟΧ Τάλως), στην δεύτερη θέση τον Ορφέα Συρίγο (ΑΣ Πρωτέας) και στην τρίτη τον Ηλία Τσορτουκτσιδη (Team SMF). Μια ακόμα νίκη που συνοδεύτηκε με πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε η Nεάνιδα Κατερίνα Ελευθεριάδου (Team SMF).

Παράλληλα με τον διεθνή αγώνα, πραγματοποιήθηκαν και κατηγορίες εθνικού επιπέδου. Στους Μάστες/Open Xpert την Τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Γιώργος Γκίνης (Θησέας-Worldofbike) ενώ στους Παίδες ο Δημήτρης Βλαχάκης επικράτησε με άνεση των αντιπάλων του. Στην κατηγορία Open Fun νικητής αναδείχθηκε ο Χαλκιδαίος ποδηλάτης Κώστας Λεμονής.

Φωτό: John Gazetas

Επανεμφάνιση και νίκη για τον Ανέστη Κουρμπέτη

2 στις 2 νίκες για Γκίνη, στους Open Xpert. Εντυπωσιακός ο Έφηβος Συρίγος. Ρεκόρ συμμετοχών σε μια καταπληκτική διαδρομή!

Sponsors:

Διοργανωτές:

Ο Ανέστης Κουρμπέτης ήταν ο νικητής στο γνώριμο τερέν της Μάνδρας, στον αγώνα 2.StGeorge Kiafa, που αποτελεί τον δεύτερο αγώνα του Αττικού Κυπέλλου Ορεινής Ποδηλασίας. Ο 28χρονος ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας, έδειξε ότι ήθελε την νίκη περισσότερο από τους υπόλοιπους. Μαζί με τον εκπληκτικό έφηβο Ορφέα Συρίγο (Πρωτέας) είχαν το κεφάλι του αγώνα και στους πέντε γύρους του αγώνα. Στον τελευταίο γύρο, όπου η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο, ο 18χρονος έφηβος του Πρωτέα έμεινε λίγο πίσω, δίνοντας καθαρό προβάδισμα νίκης στον περσινό Κυπελλούχο του Αττικού, Κουρμπέτη. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γρηγόρης Καλογερόπουλος (ΕΟΣ Αχαρνών).

Στις Γυναίκες η πρωταθλήτρια Ελλάδος Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου) δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης σε καμιά από τις αντιπάλους της. Δεύτερη ήταν η Ανέτα Πλέβα (Θησέας - Worldofbike) και τρίτη η Σοφία Γκιλίτσα (Ολυμπιακός Περιστερίου).

Δυο συμμετοχές - δύο νίκες για τον Γιώργο Γκίνη (Θησέας - Worldofbike), αγωνιζόμενος στα μέρη όπου ζει και γυμνάζεται, παρουσία και δικών του ανθρώπων, ήταν ο καλύτερος και από τα δυο age-groups της κατηγορίας Open-Xpert. Στους "μικρούς" xpert νικητής (και 2ος γενικής) ήταν ο Μιχάλης Παπασάββας (Παναθηναικός).

Στους Παίδες, η "κόντρα" Σπύρου Ντόκου - Δημήτρη Βλαχάκη για την κορυφή συνεχίστηκε, με νικητή αυτή την φορά τον αθλητή του Παναθηναικού. Στην κατηγορία Open Fun, νικητής ήταν ο 19χρονος Χαλκιδαίος Στράτος Συνόδης.

Ικανοποίηση στους διοργανωτές, τόσο για την ποιότητα της οργάνωσης όσο και για την μαζική συμμετοχή. Η συνεργασία Κρόνος Νίκαιας - ΠΕΣΑ Αστέρας και ΠΣ Μάνδρας WestCoast έδωσε ένα διαφορετικό χρώμα στους αγώνες, με εορταστικό κλίμα λόγω της ημέρας και ανάλογα σαρακοστιανά εδέσματα για αθλητές και φιλάθλους.

Νέο , επόμενο ραντεβού για το Αττικό Κύπελλο, στις 10 Απριλίου 2016, στο Άλσος Βείκου!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ....

Με νίκη του Γιώργου Δάντου, ξεκίνησε το Αττικό Κύπελλο Ορεινής Ποδηλασίας του 2016, στους Θρακομακεδόνες στον αγώνα που διοργάνωσε με επιτυχία το ποδηλατικό τμήμα του Παναθηναικού. Ο Μυκονιάτης πρωταθλητής του ΠΕΣΑ "Αστέρας" πήρε κεφάλι από την αρχή του αγώνα, και παρόλο, που οι διώκτες του μείωσαν αισθητά την διαφορά στην τελευταία στροφή, πέρασε πρώτος την γραμμή τερματισμού και τίθεται επικεφαλής για τον επόμενο αγώνα του Αττικού Κυπέλλου, που θα πραγματοποιηθεί στην Μάνδρα Αττικής σε ένα περίπου μήνα.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Έφηβο ποδηλάτη του ΑΠΟ Κορωπίου, Βασίλη Ζιάκα, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό τελείωμα στον αγώνα του, κατάφερε να πάρει την δευτερη θέση μεταξύ Ανδρών και Εφήβων, και φυσικά την πρώτη της κατηγορίας του. Λίγο έλειψε να πάρει και την πρωτιά της Γενικής, όμως η εμπειρία του Δάντου, δεν έδωσε σάρκα και οστά το όνειρο του 17χρονου Ζιάκα.

O Δάντος μεγάλος νικητής στους Θρακομακεδόνες

Έντονος συναγωνισμός και πολλές συμμετοχές στον εναρκτήριο αγώνα του 2016

Στις Γυναίκες, όπου η συμμετοχή ήταν χαμηλότερη των προσδοκιών, η Ιωάννα Πλέγα (ΠΣ Κρόνος) ήταν η νικήτρια, με σχετική άνεση. Άνετη μπορεί να χαρακτηριστεί και η επικράτηση του Δημήτρη Βλαχάκη (Παράδεισος) στην κατηγορία των Παίδων.

Τέλος, την νίκη στην κατηγορία ΟΠΕΝ X-PERT κατέλαβε ο Γιάννης Ματθαιάσος (ΠΣ Κρόνος), ο οποίος βραβεύθηκε και ως νικητής του age group 19-39. O Γιώργος Γκίνης (ΑΟ Θησέας), που θα αγωνίζεται ξανά στην κατηγορία masters μετά από πολλά χρόνια "ανδρικής" καριέρας, κατέκτησε το age group άνω των 40 ετών. Στην "μικρή" σε ένταση και διάρκεια κατηγορία ΟΠΕΝ-FUN, νικητής ήταν ο παλιός πρωταθλητής Εφήβων, Κώστας Αυλωνίτης που έδειξε έτοιμος για νέο "come-back".

Αναλυτικά τα αποτελέσματα..................